Çikolatayı ilk kimin ve nasıl bulduğunu hiç merak etiniz mi? O halde okuyun.

Kakao Çekirdekleri

MÖ 1500 yıllarında erken Orta Amerika medeniyetlerinde ilk olarak kakao çekirdeklerinin yetiştirildiği düşünülür. O halde ilk çikolata tadının o tarihlerde ortaya çıktığı düşünülebilir. O halde ilk çikolatayı Kızılderililer mi buldu?

Aslında hikayeye göre kızılderililerden ziyade bulan Mayalar ve Azteklerdir. Bunlar kakao çekirdeklerini ilk kez çikolatalı içecekler yapmakta kullanmışlardır.

Çikolatanın yeni dünya ile buluşmasını sağlayan isim ise tanıdık: Kristof Kolomb (Christopher Columbus). 1500’lü yıllarda kakao çekirdeklerini ilk kez Avrupa’ya taşımış ve İspanya’da çikolatalı içeceklerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Tabi bu içeceklerin tüm Avrupa’da yaygınlaşması yüzyıllar almıştır. cikolata resmi

Gelişme ve Yaygınlaşma

“Coffee Mill and Tobacco Roll” bu isim 1657 yılında Londra’da açılan ilk çikolatacının ismi. Çikolatalı içeceklerin o dönemki aşırı yüksek fiyatlarından dolayı müşterilerini sadece aristokratlar ve üst sınıf oluşturuyordu.

1674’te ilk kez içeceğin dışında pasta ve tatlı yapımında kullanıldı.

Ancak tabi ki çikolatanın hikayesi burada bitmiyor.

Monsieur Dubuisson’ın tezgah üstü öğütücüyü bulmasıyla çikolatanın popülaritesi artmaya başlamıştı. 1732 yılının bu icadının hemen akabinde İngiliz Joseph Fry buharlı öğütücüyü keşfedince çikolata yaygınlaştı ve popülerleşti.

1829’a gelindiğinde ise hidrolik presin bulunması artık kakao unu yapılabilmesine olanak tanıdı ve bugün paketlerde satın aldığımız ilk kakao üretildi.

1847’den itibaren, Fry ve oğulları ilk çikolata barını ürettiler. Bu bildiğimiz ilk modern çikolata idi.

İlk sütlü çikolatayı ise tanıdık bir isim üretti ve bize sundu, Henri Nestle.

Gördüğünüz üzere pek çok teknolojik ürün gibi çikolata da bir gece bulunmamış. Uzun bir evrime ve büyük bir tarihe sahiptir. Tüm bu icat ve gelişmeler çikolatanın serüveninde yer almış ve bu gizemli ve lezzetli ürünün ağzımızı tatlandırmasını sağlamıştır.