Roma'nın en gözde 5 yeri neresidir?

Roma hakkında konuşmak ve tavsiyelerde bulunmak oldukça zordur! Roma‘yla ilgili ilk söylenmesi gereken şey, Paris ve Londra‘dan farklı olarak Roma, kesinlikle yürüyerek gezilmeye değer bir şehirdir. Her köşesi, her sokağı, her anıtı görülmeye değerdir çünkü. Dolayısıyla eğer Roma’daysanız gözlerinizi sonuna kadar açın ve gördüğünüz her kareyi zihninize kaydetmeye çalışın. Seyahatiniz kısa sürecekse ve her şeyi görebilme şansınız yoksa görülmesi gereken ilk 10 yeri aşağıda bulabilirsiniz. 

1.  Kolezyum (Colleseo)

MS 72 yılında yapılan yapı. Roma’da görülmesi gereken en ünlü yapılardan bir tanesidir. Kolesyum girişi Türk Vatandaşları için 11 €’dur.

2. Galleria Borghese

Roma için en çok söylenen şey kentteki en iyi müzenin kentin kendisi olduğudur ama yine de “Galleria Borghese” yi görmekte büyük yarar var. Galeri 17. yy’dan kalma tipik bir İtalyan Villasında kurulmuş. İtalyan sanatının sıkıştırılmış bir özetini bulabileceğiniz eşsiz bir yer olmakla birilikte Rönesans ve Barok Dönem sanatını da yakından görebileceğiniz harika bir yer. 

Adres: 5 Piazzale del Museo Borghese, Rome, Italy 00197; 39-06-841-3979

3. Roma Forumu

Antik Roma’nın asıl gelişimini gösterdiği ve ilk kurulduğu bölgesidir. Roma’lılar tarafından sadece Forum olarak adlandırılır ve kesinlikle görülmeye değerdir.

4. Trevi Çeşmesi

Aşk çeşmesi olarak da bilinen Trevi Çeşmesi’ne bozuk para atıp dilekte bulunmadan dönmek, hele ki sevgilinizle birlikte gitmişseniz, Roma seyahatlerinin doğasına terstir. 

5. İspanyol Merdivenleri

Roma’nın en ünlü meydanlarından birisi olan Piazza di Spagna’da yer alan İspanyol merdivenleri görülmeye değer mekanlar arasındadır.

640px-Piazza_di_Spagna_(Rome)_0004