Soğuk hava hasta eder mi?

Toplumda yüzyıllardır soğuk havaların bizi hasta ettiğine dair bir kanı vardır. Hatta bu nedenle anne-babalarımızdan sıkı giyinmek konusunda tavsiyeler duyarak büyürüz.

Yakın zamanda dünya çapında yapılan araştırmalar ise soğuk algınlığı ve nezlenin soğuk havayla direkt bir ilişkisi olmadığını kanıtlıyor.

Bu hastalıklara sebep olan şey virüsler. Eğer virüsü almışsak sıcak-soğuk fark etmeksizin her havada hasta olabilirsiniz. 

Peki soğukta neden daha çok hasta oluyoruz?

Yapılan araştırmalara göre bunun birkaç sebebi var. Birincisi virüslerin onları koruyan dış yapıları soğuk havalarda daha sert oluyor. Buna bağlı olarak da daha dirençli oluyorlar ve bize bulaşıyorlar. Bir diğeri soğuk havalarda daha fazla kapalı mekanlarda bulunuyor olmamız. Kapalı ve iyi havalandırılmayan mekanlar virüslerin bulaşması için en uygun alanlar. Bir diğer öngörü ise soğuk nedeniyle daralan damarların savunma hücrelerinin yeteri miktarda gerekli gölgelere gidememesine sebebiyet veriyor.

Görüldüğü gibi soğuk direkt olarak hastalanmamıza etkili olmadığı gibi hava sıcaklığının düşüşü dolaylı yollardan nezle ve grip olmamız için gereken zemini hazırlıyor.